Túl vagyunk a Serie A első fordulóján, láthattunk parázs összecsapásokat, látványos akciókat, megdöbbentő húzásokat, kimagasló egyéni teljesítményeket, bénázást, meglepetést, csalódást egyaránt. Szemezgetünk hát.

***

Roma-Udinese: 4-0

roma udinese

A szezonnyitó mérkőzésen a Romának már az első félidőben is adódtak lehetőségei, ekkor azonban még nem tudott a csapat az Udinese fölé kerekedni, és ahogy a kulcspasszok alakulásából látszódik, a bal oldal szinte semmi veszélyt nem jelentett támadásban, a már szinte megszokott módon kissé féloldalas volt a hazaiak támadójátéka. A második játékrészben ez megváltozott, és már mindkét oldalon nagyobb nyomás nehezedett a vendégvédelemre. Ez nem csak a kezdőcsapatokban egyébként egyedüli olasz El Shaarawy lecserélésével és a többet elmozduló, hatékonyabb Perotti pályára küldésével magyarázható, hanem Paredes támogatójátékának áthelyezésével is a középpályán, illetve ezek következtében a felfutó Emerson is többet léphetett befelé a vonal mellől a halfspace-be az akciók során. No és talán az sem mellékes, hogy az Udinese védelmének éppen a jobb oldaláról dőlt ki Heurtaux, akit aztán az Angliából visszatérő Angella igyekezett pótolni, nem túl sok sikerrel.

***

Juventus-Fiorentina: 2-1

juventus fiorentina

A Fiorentina meglehetősen passzív felfogással állt neki a Juventus elleni idegenbeli fellépésének, a három belső védő mellett védekezésben két szélső is ügyelt Alex Sandro és Dani Alves felfutásaira, a középpályásoknak pedig a második hullámban érkezőket kellett volna szemmel tartaniuk. A firenzei középpálya bal oldalán azonban az általában egy sorral előrébb szereplő Ilicic kapott helyet, amit aztán ki is használt a Juve. Mindkét gól előtti akciót a középpálya jobbról balra átforgatásával indították a torinóiak, majd az így több emberrel (Alex Sandro, Asamoah, Dybala, majd a második gólnál Higuaín) jobbra elmozdított, védelem és az elcsúsztatott „igazi” védekező középpályások (Vecino és Badelj, a második gólnál már Sanchez) mellett a második hullámban balról érkező Khedira találta meg a rést a lemaradó Ilicic mögött.

***

Milan-Torino: 3-2

milan torino

Őrült egy mérkőzést játszott egymással a Milan és a Torino, mely elsősorban Sinisa Mihajlovic révén fordult „rendellenes” formába. A Torino új vezetőedzője egy szolidnak mondható 4-3-3-as felállással kezdte a találkozót, aztán az 57. percben 1-2-es állásnál előbb az egyik, majd 1-3-nál a 68. percben egy másik védekező középpályását is lecserélte egy csatárra illetve egy támadóbb középpályásra. A hosszabbításban aztán a szépítés sikerült is, és nem sok hiányzott az egyenlítéshez sem. Egyébként Bacca révén meg is született a szezon első mesterhármasa, Donnarumma (és Belotti) révén pedig az első hárított büntető a 96. percből.

***

Pescara-Napoli: 2-2

pescara napoli

Akárcsak tavaly, idén is roppant képlékenynek tűnik még a szezon legelején a Napoli kerete, augusztus utolsó napjaiban még több változás várható a kezdőcsapatban is. Maurizio Sarri mindenesetre nem nagyon vesz tudomást a keretben történő változásokról, amíg nem muszáj, így az alapfelállásából csak a már elszerződő Higuaín helyére tette be Gabbiadinit és a sérüléssel bajlódó Jorginho helyett pedig Valdifiorit. Ezzel aztán a csapat hozta a fordulóban rekordmennyiségűnek számító 542 sikeres passzt keresztbe kasul a pálya két harmadában, a támadójáték viszont igazából csak akkor lett veszélyes, amikor 0-2-nél az önmaga paródiájának tűnő, február 22 óta se akciógólt, se gólpasszt nem jegyző és a támadásokban most is teljesen veszélytelen Insigne helyett Mertens lépett pályára, akinek aztán tíz perc játék elég volt egy duplázáshoz. Oddo ezzel együtt egy jó eredménnyel mutatkozott be vezetőedzőként a Serie A-ban.

***

Bologna-Crotone: 1-0

bologna crotone

Sokáig tartotta magát a Crotone Bolognában, míg aztán a 86. percben Destro betalált a korábban 5 védést bemutató Cordaz kapus hálójába. Számunkra talán érdekesebb, hogy bemutatkozott a Serie A-ban Nagy Ádám, aki kezdőként 77 percet játszott kicsit halványan, de azért hasznosan. A Gazzetta dello Sport 7-es osztályzattal valamiért a mezőny legjobbjának választotta, a whoscored.com-tól viszont a hatodik legmagasabb értékelést kapta (7,35), miután 23 passzából 20 volt pontos, az egyik jól sikeült beadása kulcspassz, három labdát szerzett és kettőt veszített, megnyert egy fejpárbajt, 2 lövéséből pedig egy fölé szállt, egyet a kapus hárított. A hajrában egyébként a gólpasszt épp a helyére beálló Blerim Dzemaili adta, valamint a szintén debütáló cseh Ladislav Krejcit is érdemes megemlíteni, aki egy kapufáig és 4 kulcspasszig jutott, aminél többet senki sem adott egyébként a fordulóban.

***

Atalanta-Lazio: 3-4

atalanta lazio

A 0-3-as félidőt vagy a végeredményt látva aligha gondolná az ember, hogy az első fordulóban egyik csapat sem játszott akkora mezőnyfölényben, mint Gasperini új Atalanatája a Lazio ellen. A vendégek játékának a hőtérképe is igencsak árulkodó, a győzelemhez nagyon kellett például a gólt is szerző Wesley Hoedt, aki 9 felszabadítással, 2 labdaszerzéssel és 2 lövés leblokkolásával az első forduló legaktívabb védője volt. A hazaiaknál a Serie A-ban most debütáló elefántcsontparti Franck Kessié két gólt szerzett, az ifjú Andrea Conti pedig 2 gólpasszt jegyzett a jobb szélről.

***

Chievo-Internazionale: 2-0

chievo inter

Kétségtelenül a forduló meglepetését hozta a Chievo Veronában, ahol a többre hivatott Inter-keret az új edzővel sem mutatott különösebb életjeleket. A látszat ellenére Icardi végig ott volt a pályán, legalábbis a statisztikák ezt állítják, és elméletileg ezen a pici képen éppen az ő fejét takarja ki Sorrentino. Mindenesetre egyetlen árva lövési kísérlet, de még egy tizenhatos környéki passzkísérlet sem fűződött a nevéhez. Az Inter védelme sem volt éppen stabil, de Ranocchia menetrendszerű ekézésén túl azért megemlíthetjük, hogy övé volt a legtöbb sikeres szerelés (5/6) és a legtöbb megnyert fejpárbaj a mérkőzésen (5/5), Nagatomóé a legtöbb labdaszerés (3 szerelés, 4 megelőzés), Kondogbia a fordulóban kimagaslónak számító 8/8-as cselezési mutatót produkált 4 labdaszerzés mellett, Banega kiosztott 4 kulcspasszt, de mégsem állt össze az Inter játéka egyelőre De Boerrel se semmivé.

***

Empoli-Sampdoria: 0-1

empoli sampdoria

Az Empolit otthagyó Marco Giampaolo épp korábbi csapata ellen irányította első bajnokiján a Sampdoriát, így aztán tökéletesen tisztában volt a hazaiak rövid passzos játékával, amit tavalyi segítője is folytatni igyekszik. A Samp főként a középpályán fojtotta meg a hazaiakat és rengeteg labdát szerzett a pálya középső harmadában (34-et az Empoli 7-jével szemben), igaz, közben a forduló magasan a legtöbb szabálytalanságát is ők követték el, szám szerint 32-t. A jó szűrőmunkából Barreto 9, két nagyon fiatal új ember, a lengyel Karol Linetty 8 és a Pescara-kölcsönből visszatérő uruguayi Lucas Torreira pedig 7 labdaszerzéssel vette ki a részét, a náluk nem sokkal idősebb Luis Muriel ismét szép góllal jelentkezett, miközben a védelem egyelőre feledtetni tudta az utolsó napokban távozó De Silvestri és Castan hiányát. A hajrában Maccarone 2008 augusztusa óta először, teljes pályafutása során harmadszor kapott piros lapot.

***

Genoa-Cagliari: 3-1

genoa cagliari

Két edző is debütált a Serie A-ban a Genoa-Cagliari meccsen, és különösen Ivan Juric bemutatkozása sikerült látványosra a Genoa kispadján. A hazaiak egy elég offenzív 3-4-3-as felállással már az első félidőben is uralták a játékot, ám ekkor még nem voltak túl veszélyesek, mindössze egy távolabbi kísérlet találta el a kaput. Aztán amikor a Cagliari a meccsen a második végigvitt kontrájából a 66. percben (!) megszerezte a vezetést, a kissé talán már körülményes Pandev helyére beálló Olivier Ntchamnak (Manchester City-ből kölcsönben érkezett) beakadt egy átlövése és ez beindította a hengert. Pavoletti folyamatosan gyürkőzött a védőkkel, Ocampos a bal oldalon 6 sikeres cselt mutatott be, az így felőrölt védelemmel szemben pedig az alaposan feltolt, négytagú Genoa-középpálya tagjai nem kevesebb, mint 8 komolyabb helyzetet alakítottak ki, Laxalt gólt szerzett, Miguel Veloso, Tomas Rincón és Lazovic pedig egyaránt adott egy-egy gólpasszt. Ja, és a 2-1-nél szintén a középpálya további stabilizálására beállt Luca Rigoni szerezte az utolsó gólt.

***

Palermo-Sassuolo: 0-1

palermo sassuolo

Az olasz kupa mellett EL-selejtezőkön is pallérozódik már egy ideje a Sassuolo, melynek látszólag meg se kottyan Vrsaljko és Sansone elvesztése. A nagy bajban lévő Palermo vendégeként 22 lövőhelyzetet alakítottak ki Di Francesco legényei, ennél többet pedig csak a Roma hozott össze az első fordulóban. A csütörtöki EL-meccsen brillírozó Politano ezúttal gólt nem szerzett, de 5/7-es lövési mutatója a legkiemelkedőbb a fordulóban, miközben Magnanelli a forduló legtöbb sikeres passzát, 101-et hajtott végre a mérkőzésen 5 labdaszerzés mellett, holott megszokott társai helyett két ifjonc, Sensi és Mazzitelli szerepeltek mellette a középpályán. Egyébként a whoscored értékelése szerint Balogh Norbertnél csak a Palermo végül kiállított új hátvédje, Rajkovic nyújtott gyengébb teljesítményt a meccsen, ráadásul a rózsaszíneknek az is rossz hír lehet, hogy a most mellőzött Giancarlo González sem pótolhatja állítólag a következő bajnokin, mert addigra már nem lesz a csapat tagja.